F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 10 Ιουλίου 2016

F1 - Ο Lewis Hamilton νίκησε το Gp Βρετανίας - Yπό εξέταση ο Rosberg

Νίκη του Hamilton στο Βρετανικό grand prix Formula 1 με τον Rosberg 2ο για το 1-2 της Mercedes. Στην 3η θέση ο εκπληκτικός Max Verstappen με τη Red Bull.

f1 hellenic fan club - Ο Lewis Hamilton νίκησε το Gp Βρετανίας - Yπό εξέταση ο Rosberg

Ο αγώνας ξεκίνησε υπό καθεστώς βροχής με το αυτοκίνητο ασφαλείας να οδηγεί την κούρσα μέχρι που συμπληρώνονται 5 γύροι πριν να έχουμε κανονικό αγώνα. Ο Hamilton είχε την πρωτοπορία και την κράτησε μέχρι και την καρό σημαία παίρνοντας την νίκη στο Gp της πατρίδας του.

Στη 2η θέση τερμάτισε ο Nico Rosberg μετά από μάχη διαρκείας με τον Verstappen που ήταν τελικά 3ος. Οι θέση του Γερμανού πιλότου είναι υπό αμφισβήτηση καθώς του δόθηκαν εντολές ρύθμισης του μονοθεσίου του από την ενδοσυνεννόηση, όταν είχε πρόβλημα με το κιβώτιο που κολλούσε στην 7η σχέση. Οι αγωνοδίκες θα εξετάσουν το θέμα μετά το τέλος του αγώνα.

. Από τον πρώτο γύρο και ενώ τα μονοθέσια είχαν τα βρόχινα ελαστικά, με τη αποχώρηση του αυτοκινήτου ασφαλείας στον 5ο γύρο οι μισοί πιλότοι μπήκαν στα πιτ για τα ενδιάμεσα ελαστικά της Pirelli δημιουργώντας χάος στο pit lane χωρίς όμως την παραμικρή επαφή μεταξύ τους. Μέχρι να στεγνώσει η πίστα είχαμε πολλές εξόδους από τους πιλότους που ήταν ιδιαίτερα προσεκτικοί, ακόμα και μέχρι το τέλος του αγώνα που η αγωνιστική γραμμή δεν είχε καθόλου νερό και τα μονοθέσια αγωνίζονταν με τα σλικ.

Η Ferrari είχε σίγουρα ένα δύσκολο Σαββατοκύριακο. Ο Kimi Raikkonen κατάφερε να τερματίσει στην 5η θέση δίνοντας μάχη με τον Perez και είναι πλέον 3ος σε βαθμούς. Ο Vettel ήταν ο πρώτος πιλότος που δοκίμασε με τα σλικ στο βρεγμένο οδόστρωμα του Σιλβερστον χωρίς όμως ιδιαίτερο αποτέλεσμα, τερμάτισε στη 9η θέση.