F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 24 Ιουλίου 2016

F1 - Gp Ουγγαρίας : Μεγάλη νίκη του Hamilton, πήρε "κεφάλι"

Μεγάλη νίκη για τον Lewis Hamilton στο Ουγγρικό grand prix, αφήνει δεύτερο τον Nico Rosberg στη μάχη για το πρωτάθλημα. Στην 3η θέση ο Daniel Ricciardo για τη Red Bull.

Ο Hamilton εκίνησε καλύτερα από τον Rosberg που είχε την pole, και οδήγησε τον αγώνα μέχρι την καρό σημαία χωρίς να απειληθεί ποτέ από τον Rosberg που τερμάτισε στη 2η θέση. Η νίκη αυτή σηματοδοτεί την ανάκαμψη του Βρετανού πιλότου που πήρε την πρωτοπορία στο πρωτάθλημα με τους βαθμούς της 1ης θέσης.

Η ιστορία θέλει ο νικητής στην Βουδαπέστη να μην παίρνει τίτλο την ίδια χρονιά, κάτι που έχει κάνει μόνο ο 7 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, Michael Schumacher.

Η Red Bull για ακόμα μια φορά ήταν η ομάδα που ήταν κοντά στο ρυθμό της Mercedes με την Ferrari να μην μπορεί να φανεί ανταγωνιστική. Οι Ricciardo και Verstappen είχαν μάχες με τις Ferrari των Vettel και Raikkonen στους τελευταίους γύρους επικρατώντας των κόκκινων.

Ο Kimi είχε στενή επαφή με τον Max προκαλώντας ζημιά στην εμπρός αεροτομή της SF16-H με την μονομαχία αυτή τελικά να έχει θετική έκβαση για τον πεισματάρη μικρό της Red Bull.