F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2017

F1 - Νίκη Hamilton στο Τέξας, ζωντανός ο Vettel

Άνετη νίκη του Lewis Hamilton στο Grand Prix Αμερικής σε ένα αγώνα από τα παλιά με Πρωτάθλημα κατασκευαστών στην Mercedes, επιβλήθηκε του Sebastian Vettel που διατηρεί τις ελπίδες του για τίτλο. Στην 3η θέση ο Kimi Raikkonen.

f1 hellenic fan club -  Νίκη Hamilton στο Τέξας, ζωντανός ο Vettel

Ο Sebastian Vettel αν και έστριψε πρώτος στην εκκίνηση οδήγησε τον αγώνα για μόνο 6 γύρους όπου και δέχθηκε την προσπέραση από τον Hamilton ο οποίος έφυγε μπροστά μέχρι την καρό σημαία χωρίς καμιά ανησυχία.

Σε αυτό τον αγώνα η Mercedes εξασφάλισε μαθηματικά τον 4ο συνεχόμενο τίτλο της στο πρωτάθλημα των κατασκευαστών στην Formula 1 για το 2017.

Ο αγώνας στο Όστιν του Τέξας θύμισε κάτι από την παλιά F1, με πολλές μάχες και προσπεράσεις μέχρι το τέλος του. Συγκεκριμένα η μάχη για την 2η και 3η θέση κράτησε μέχρι και την τελευταία στροφή όταν ο Verstappen πέρασε τον Raikkonen. Ο «μικρός» της Red Bull έκλεψε την 3η θέση από τον Φιλανδό την τελευταία στιγμή με μια παράτολμη κίνηση που τον ανάγκασε όμως να βγάλει εκτός πίστας όλο το μονοθέσιό του, κάτι που αγωνοδίκες δεν άφησαν ατιμώρητο και έτσι ενώ ο αγώνας είχε τελειώσει και οι πιλότοι ήταν στο δωμάτιο πριν το βάθρο, ειδοποίησαν τον Max για την ποινή και όταν εμφανίστηκε μπροστά του ο Kimi, ο πιλότος της Red Bull αποχώρησε αμήχανος.

Πιο πριν ο Sebastian Vettel είχε περάσει εντυπωσιακά τον Valttery Bottas ο οποίος δεν ήταν ιδιαίτερα γρήγορος σήμερα δίνοντας έτσι το παρόν ο Γερμανός ο οποίος διεκδικεί ακόμα τον τίτλο ο οποίος μαθηματικά δεν έχει κριθεί ακόμα, Αγωνιστικά δε θα λέγαμε το ίδιο, όμως να δεν πέσει και η τελευταία καρό σημαία τίποτα δεν έχει τελειώσει.

Άτυχος ήταν ο Daniel Ricciardo που αν και ήταν πολύ γρήγορος ο κινητήρας της Renault τον πρόδωσε και έτσι αναγκάστηκε να εγκαταλείψει στον 14ο γύρο.