F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Σάββατο 19 Απριλίου 2014

F1 : Gp Κίνας - pole ο Hamilton με βροχή

Με άνεση και στο βρεγμένο, ο Lewis Hamilton με τη Mercedes κατέκτησε την 3η του pole position για τη φετινή σεζόν στη Formula 1 στην πίστα της Σαγκάη, στις κατατακτήριες δοκιμές για το Κινέζικο grand prix. Τη 2η θέση πήρε ο Daniel Ricciardo μπροστά, για άλλη μια φορά, από τον Sebastian Vettel που θα είναι 3ος στην αυριανή εκκίνηση κάνοντας έτσι το 2-3 για τη Red Bull.

f1 hellenic fan club - hamilton pole china gp 2014 - κινα κατατακτηριες

Με αυτή την επιτυχία ο Hamilton έγινε ο πιλότος με τις περισσότερες Pole στην ιστορία ανάμεσα σε Βρετανούς πιλότους. Με άνεση ο Lewis κυριάρχησε στις κατατακτήριες δοκιμές με διαφορά 0.595s από τον 2ο Ricciardo και με 1.100s από τον Vettel που βρέθηκε 3ος αφού ο Nico Rosberg έχασε τον έλεγχο της Mercedes στη στροφή 16 και τελικά πήρε την 4η θέση. 5η θέση για τον Alonso και τη Ferrari ενώ ο Raikkonen έμεινε εκτός Q3 στην 11η θέση.

Ακολούθησαν οι δύο Williams με τους Massa και Bottas αντίστοιχα στην 6η και 7η θέση. Εκτός 10αδας έμειναν και οι δύο MacLaren με τον Button 12ο και τον Magnussen στην 15η θέση.

Ο αγώνας ξεκινά αύριο το πρωί 10.00 ώρα Ελλάδος και θα μεταδοθεί ζωντανά από την OTEtv και σε μαγνητοσκόπηση η ελεύθερη μετάδοση από τον AlphaTv στις 16.00 το απόγευμα.