F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 20 Απριλίου 2014

F1 : Gp Κίνας - Άνετη επικράτηση του Hamilton

Ο Lewis Hamilton χωρίς αντίπαλο και πάλι επικράτησε με άνεση στο Κινέζικο grand prix Formula 1 σημειώνοντας μία ακόμα νίκη την 3η του συνεχόμενη για φέτος. Στο 1-2 και πάλι η Mercedes με τον Nico Rosberg στη 2η θέση που όμως είναι ακόμα πρώτος στο πρωτάθλημα. Ανάσταση για τη Ferrari αφού νίκησε τις Red Bull με τον Alonso 3ο στο πρώτο του βάθρο για φέτος.

f1 hellenic fan club - hamilton win china gp - νικη χαμιλτον στην κίνα 2014

Άπιαστες για άλλη μια φορά οι Mercedes με τον Hamilton να εξαργυρώνει την pole position σε μια απλή βόλτα-νίκης στο Gp Κίνας. Ο Rosberg είχε κακή εκκίνηση και κτύπησε με τη Williams του Bottas. Επίσης αντιμετώπισε πρόβλημα στην τηλεμετρία αλλά κάνοντας σπουδαίο αγώνα για να αναίβει από την 7η θέση κατάφερε να τερματίσει στη 2η θέση. Ο Γερμανός εξακολουδεί να είναι πρώτος στο πρωτάθλημα με τον Hamilton να έχει πλησιάσει στους 4 βαθμούς.

Ανάσταση επιτέλους στη Ferrari με τον Fernando Alonso να παίρνει τη 3η θέση. Είναι το πρώτο βάθρο του Ισπανού για φέτος. Οι αναβαθμίσεις που ήρθαν στην Κίνα φαίνεται να δούλεψαν μα το σημαντικό είναι ότι νίκησαν τις δύο Red Bull. Ο Ισπανός είχε και αυτός ισχυρή επαφή στην εκκίνηση με τον Massa.

Πιο γρήγορος και πάλι ο Daniel Ricciardo με τον Vettel να δέχεται και πάλι οδηγία από την ομάδα, να αφήσει τον ομόσταυλό του να τον περάσει, στην 4η και 5η θέση αντίστοιχα οι δύο Red Bull.

Ο Felipe Massa θα μπορούσε να βρίσκεται στην πρώτη πεντάδα όμως η επαφή του στην εκκίνηση του αγώνα με τον Alonso πρέπει να προκάλεσε πρόβλημα στην Williams. Ο Βραζιλιάνος έχασε στο πρώτο του πιτ στοπ σχεδόν 2 λεπτά με τον πίσω τροχό να μην κουμπώνει αφού είχε στραβώσει ο άξονας με αποτέλεσμα να βγει ξανά στην πίστα στη τελευταία θέση και τελικά να τερματίσει 15ος.