F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2013

F1 : Gp Abu Dhabi - Ο Σεΐχης Vettel, το 1-2 η Red Bull

Την σερί νίκη του πήρε ο Sebastian Vettel στο gran prix του Abu Dhabi. Ο Γερμανός πιλότος έστριψε πρώτος μετά από εκπληκτική εκκίνηση και τα υπόλοιπα ήταν διαδικαστικά για την 11η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα Formula 1. Ο poleman Mark Webber τερμάτισε στη θέση κάνοντας έτσι το 1-2 για την Red Bull. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Nico Rosberg διατηρώντας την ίδια εικόνα των τριών πρώτων όπως και στις κατατακτήριες δοκιμές.

Με αυτή του τη νίκη ο Sebastian Vettel ισοφάρισε το ρεκόρ των μεγάλων πιλότων της Formula 1, των Ascari και Schumacher.

f1 hellenic fan club - abu dhabi podium 2013

Μεγάλος άτυχος ήταν ο Kimi Raikkonen αφού μετά το μηδενισμό του στις κατατακτήριες εκκίνησε τελευταίος τελικά και όχι από το pit lane, είχε επαφή με την Caterham του Van der Garde στην πρώτη στροφή με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει πριν συμπληρώσει καν ένα χιλιόμετρο στην πίστα.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Romain Grosjean με τη Lotus που έδειξε στοιχεία ωριμότητας και αποφασιστικότητας κέρδισε δύο θέσεις στην εκκίνηση και τερμάτισε στην θέση.

Το χάι λάιτ του αγώνα ήταν οι φανταστικές προσπεράσεις και γενικά οι μάχες των δύο Ferrari που έφεραν στην θέση τον Alonso (εκκρεμεί απόφαση των αγωνοδικών για χρήση πίστας εκτός ορίων) με ορθή στρατηγική και με τον Massa στην με οριακή θα λέγαμε στρατηγική.

Το ενδιαφέρον τώρα επικεντρώνεται στη μάχη για τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα κατασκευαστών με τη Mercedes να την κρατά και να αυξάνει λίγο τη διαφορά από τη Ferrari στους 11 βαθμούς αλλά και στους πιλότους με τον Alonso να προηγείται του Raikkonen με 34 βαθμούς.

Επόμενος αγώνας είναι το GP ΗΠΑ στην πίστα του Austin το 3ήμερο 15-17 Νοεμβρίου.