F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2013

F1 : Austin Gp - 8η σερί νίκη του Vettel

Την σερί νίκη του πανηγύρισε ο Sebastian Vettel στο Αμερικανικό grand prix στο Τέξας. Ρεκόρ στη Formula 1 αποτελεί η επίδοση του Γερμανού πιλότου της Red Bull. Στην 2η θέση ο Romain Grosjean με τη Lotus μετά από πολύ καλό αγώνα. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Mark Webber.

f1 hellenic fan club - vettel winner usa gp 2013

Με μεγάλη άνεση επικράτησε για άλλη μια φορά ο Vettel των αντιπάλων του για νικήσει στην πίστα του Austin για πρώτη φορά στη καριέρα του και να σημειώσει την φετινή του συνεχόμενη νίκη, επίδοση που αποτελεί και ρεκόρ για την  Formula 1.

Με αυτοκίνητο ασφαλείας ξεκίνησε το gp του Austin στον 1ο γύρο μετά από επαφή που είχαν οι Maldonado και Shutil με τον δεύτερο να καταλήγει στις μπαριέρες διαλύοντας την Force India.

Ο Mark Webber έχασε την δεύτερη θέση στην εκκίνηση από τον Grosjean και τον Hamilton και κατάφερε στο τέλος να περάσει τον Βρετανό και να τερματίσει στη 3η θέση πίσω από τον Grosjean που έκανε ένα πολύ καλό και σταθερό αγώνα. Στην 4η θέση τελικά ο Hamilton μπροστά από τη Ferrari του Alonso που τελικά κρατήθηκε 5ος μπροστά από τον πολύ καλό Hulkenberg που τερμάτισε 6ος. Οι Perez, Bottas, Rosberg και Button συμπλήρωσαν την πρώτη 10άδα.