F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

F1 : Gp Βραζιλίας - 13η νίκη του Vettel 9η σερί !!!

Με νίκη και με 2 ρεκόρ έκλεισε τη φετινή σεζόν ο Sebestian Vettel. 13η νίκη φέτος και 9η στη σειρά, αποτελούν επιδόσεις που δεν έχει κάνει κανείς στη Formula 1. Το Βραζιλιάνικο grand prix ήταν και το τελευταίο στην F1 για τον Mark Webber που τερμάτισε στη 2η θέση κάνοντας το 1-2 για την ομάδα της Red Bull. Την θέση πήρε ο Fernando Alonso που δεν ήταν αρκετό να φέρει τη Ferrari στη 3η θέση στο πρωτάθλημα Κατασκευαστών.

f1 hellenic fan club - brazil win vettel 2013

Χωρίς να απειληθεί, εκτός από την εκκίνηση, ολοκλήρωσε το φετινό του θρίαμβο ο Vettel κερδίζοντας το Βραζιλιάνικο Gp και διευρύνοντας το ρεκόρ του σε 9 συνεχόμενες νίκες και 13 σε μία χρονιά.

Τελευταίο Gp στη Gormula 1 για τον Mark Webber με τη 2η θέση στο βάθρο, σίγουρα θα ήθελε κάτι καλύτερο στον αποχαιρετιστήριο αγώνα του. Ο Αυστραλός έβγαλε το κράνος του μετά τον τερματισμό του εν κινήσει μέσα στο μονοθέσιο για το γύρο του θριάμβου, με αυτόν τον τρόπο έδειξε  το πρόσωπό του και ποιος είναι μέσα στο κοκπιτ.

Την θέση πήρε ο Fernando Alonso που είχε να δει βάθρο πού καιρό, δίνοντας εκπληκτικές μάχες με τον Mark Webber για την 2η θέση κάτι που όμως δεν κατάφερε. Το να κλείνεις τη σεζόν με βάθρο δεν είναι και άσχημα, δεν έδοσε όμως την 2η θέση στην Ferrari στο πρωτάθλημα των Κατασκευαστών.

Εκπληκτική εμφάνιση είχε και ο Felipe Massa στον τελευταίο αγώνα του με τα χρώματα της Ferrari τερμάτισε 7ος δίνοντας πολλές μάχες. Ο Βραζιλιάνος είχε πολύ καλή εκκίνηση και από 9ος έστριψε 6ος και στη συνέχεια διεκδίκησε θέση στο βάθρο μέχρι να έρθει η ποινή διέλευσης από τα πιτ που του επέβαλαν οι αγωνοδίκες επειδή παραβίασε τη γραμμή της εισόδου των πιτ.

Μέτρια εμφάνιση των Mercedes που εξασφάλισαν τη θέση στο πρωτάθλημα των Κατασκευαστών με τον Rosberg να τερματίζει στη 5η θέση και τον Hamilton στην 9η μετά από περιπέτειες. Αναγκαστικό πιτ στοπ για κλατάρισμα μετά την επαφή του με τον Bottas και ποινή διέλευσης στον Βρετανό για την επαφή αυτή που έστειλε τον οδηγό της Williams εκτός αγώνα.

Μεγάλος άτυχος του αγώνα ο Romain Grosjean που εγκατέλειψε στον 2ο γύρο με σπασμένο κινητήρα.

Η συνέχεια την επόμενη χρονιά με σημαντικές αλλαγές στην F1 με την μεγαλύτερη να είναι στους κινητήρες μιας και καταργούνται οι ατμοσφαιρικοί V8 και τη θέση τους παίρνουν οι τούρμπο V6 των 1.600 κ.εκ.