F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου 2015

Ιταλικό Gp : Άνετη νίκη Hamilton

Ο Lewis Hamilton είναι ο μεγάλος νικητής στo Ιταλικό Gp Formula 1 στην πίστα της Μόντσα. Ο Sebastian Vettel στη 2η θέση για τη Ferrari και ο Felipe Massa 3ος για τη Williams. Εγκατέλειψε ο Rosberg λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

f1 hellenic fan club - Ιταλικό Gp : Άνετη νίκη Hamilton

Ξεκίνησε πρώτος ο Hamilton και τερμάτισε σε αυτή τη θέση με μεγάλη άνεση στο grand prix στο ναό της ταχύτητας, στην πίστα της Monza, παίρνοντας την 7η φετινή του νίκη και μια βαθμολογική ανάσα από τον Rosberg ο οποίος στο κυνήγι του βάθρου με τον Vettel εγκατέλειψε, με το μονοθέσιο της Mercedes να παραδίδεται στις φλόγες. Στο βάθρο είχαμε πολυχρωμία με Sebastian Vettel 2ος και Felipe Massa 3ος, να αποθεώνονται από τους τιφόζι σε αντίθεση με τον Hamilton που αποδοκιμάστηκε στην έδρα της Ferrari.

Από την δεύτερη θέση εκίνησε και ο Kimi Raikkonen με πολλές προσδοκίες για τον αγώνα όμως τον πρόδωσε ο συμπλέκτης της SF15-T κατά την εκκίνηση και έμεινε τελευταίος. Ο Iceman δεν το έβαλε κάτω και παρά την ατυχία του τερμάτισε στην 5η θέση μετά από πολύ καλό αγώνα.

Ο Sebastian Vettel πήρε το πρώτο του βάθρο με τα χρώματα της Ferrari και το πανηγύρισε σαν νίκη με τους φίλους της Scuderia να τον αποθεώνουν.

Οι οδηγοί των Mercedes αντιμετωπίζουν την περίπτωση να χρεωθούν με ποινές καθώς τα ελαστικά τους είχαν χαμηλότερη πίεση από την προβλεπόμενη, κάτι που αποτελεί παράβαση του κανονισμού.