F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 20 Ιουλίου 2014

F1 : Rosberg "πρώτος" νικητής στο Hockenheim

Ο Nico Rosberg νίκησε το grand prix του Hockenheim και έγινε ο πρώτος Γερμανός που κερδίζει αγώνα Formula 1 με Γερμανικό μονοθέσιο εντός έδρας. Στη θέση ο Valtteri Bottas για τη Williams και στην θέση ο Lewis Hamilton που εκίνησε από την 20η.

f1 hellenic fan club - Rosberg κερδισε το Γερμανικο gp 2014

Έγραψε ιστορία ο Rosberg με αυτή του τη νίκη, έγινε ο πρώτος πιλότος στην ιστορία της Formula 1 που κερδίζει gp επι Γερμανικού εδάφους με γερμανικό αυτοκίνητο. Ο Nico επικράτησε με άνεση εκκινώντας πρώτος και διατηρώντας αυτή τη θέση μέχρι το τέλος. Αντίθετα ο Lewis Hamilton κόπιασε πάρα πολύ αφού εκίνησε 20ος και μετά από εντυπωσιακό αγώνα ανέβηκε στο βάθρο 3ος κρατώντας τη διαφορά στο κυνήγι των βαθμών από τον Rosberg στους 14.

Καταστροφική η στρατηγική της Ferrari για τον Fernando Alonso του στέρησε την 4η θέση και ίσως και τη διεκδίκηση του βάθρου αφού άργησαν πολύ να τον βάλουν στα πίτ στου τελευταίους γύρους με αποτέλεσμα να χάνει 3 δευτερόλεπτα στο γύρο. Μπροστα από τον Ισπανό τερμάτισε ο Sebastian Vettel, ενώ την πρώτη εξάδα συμπλήρωσε ο Daniel Ricciardo.