F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2015

Gp Ρωσίας : Νίκη Hamilton με τον Rosberg να εγκαταλείπει

Άνετη νίκη του Lewis Hamilton στο Ρωσικό grand prix που τον φέρει αγκαλιά με τον τίτλο στη Formula 1 αφού ο Nico Rosberg εγκατέλειψε τον αγώνα στο Sochi. Στην 2η θέση ο Sebastian Vettel για τη Ferrari και στην τρίτη ο Sergio Perez για την Force India.

f1 hellenic fan club - Gp Ρωσίας : Νίκη Hamilton με τον Rosberg να εγκαταλείπει

Πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου βρίσκεται ο Βρετανός πιλότος της Mercedes με τη διαφορά από τον team-mate του να μεγαλώνει. Ο Hamilton πήρε τη νίκη στη Ρωσία ξεπέρασε το ρεκόρ του Senna και ισοφάρισε τον Vettel σε νίκες. Ο Rosberg δεν κατάφερε να μετατρέψει την pole σε νίκη αφού το μονοθέσιό του τον πρόδωσε και αναγκάστηκε να εγκαταλείψει από ανεξήγητη απώλεια δύναμης του κινητήρα του όπως δήλωσε ο ίδιος.

Συναρπαστικός αγώνας στο Sochi που είχε από όλα, δύο safety car νωρίς νωρίς μάλιστα, ένα στην εκκίνηση του αγώνα που είχαν επαφή οι Nico Hulkenberg και Marcus Ericsson, και το δεύτερο στον 12ο γύρο όταν ο Grosjean έχασε τον έλεγχο στην στροφή 3 με αποτέλεσμα να έχει μια σφοδρή σύγκρουση στον τοίχο διαλύοντας το μονθεσιό του.

Ο Sebastian Vettel με τη 2η θέση στο βάθρο τερματίζοντας 5.9" πίσω από τον Hamilton, πέρασε μπροστά από τον Rosberg στη βαθμολογία για το Πρωτάθλημα οδηγών δίνοντας προβάδισμα στη Ferrari.

Με επική διαχείριση ελαστικών o Sergio Perez κατάφερε να χαρίσει το πρώτο φετινό βάθρο στην Force India, αυτό βέβαια μετά από επική μάχη στους τελευταίους γύρους με τους Bottas και Raikkonen οι οποίοι τον πέρασαν, αλλά μετά από επαφή που είχαν οι Φινλανδοί ο Bottas κατέληξε στον τοίχο ο Kimi πήρε υπό εξέταση την 5η θέση τερματίζοντας τελικά το πληγωμένο του μονοθέσιο και ο Perez το βάθρο. Η 5η θέση του Raikkonen καθυστέρησε τον πανηγυρισμό της Merdcedes για τον τίτλο που ήθελε διαφορά τριών βαθμών από τους "κόκκινους", για την κατάκτησή του από τώρα.

Με τούτα και τα άλλα οι δύο McLaren τερμάτισαν στους βαθμούς με τους Button και Alonso στην 9η και 10η θέση αντίστοιχα.