F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 11 Μαΐου 2014

F1 : Gp Ισπανίας - Νίκη Hamilton

Νίκη του Lewis Hamilton στο Ισπανικό grand prix Formula 1, η πρώτη του Βρετανού στην πίστα της Βαρκελώνης. 2η θέση για τον Nico Rosberg και το 1-2 και πάλι η Mercedes. Ο Daniel Ricciardo 3ος για τη Red Bull, στο πρώτο του βάθρο στη Formula 1. Εκπληκτικός ο Vettel από 15ος τερμάτισε 4ος.

f1 hellenic fan club - hamilton wins gp spain 2014

Εκμεταλλεύτηκε την pole ο Lewis Hamilton και την μετέτρεψε στην 1η του νίκη στην Βαρκελώνη αλλά και σε πρωτοπορία στο πρωτάθλημα αφού τώρα έχει 100 βαθμούς έναντι 97 του Rosberg. Ο Βρετανός πιλότος έστριψε πρώτος μετά την εκκίνηση και έμεινε εκεί μέχρι το τέλος.

Ο αγώνας μας το φύλαξε στο τέλος και χάρισε εντυπωσιακές μάχες ανάμεσα στους δύο πρώτους, αλλά και ανάμεσα στους πιλότους της Ferrari με τον Alonso να επικρατεί του Kimi και να αποθεώνεται από τους συμπατριώτες του.

Στην 3η θέση ο Daniel Ricciardo. Είναι το πρώτο βάθρο του Αυστραλού πιλότου της Red Bull στη Formula 1.

Αγώνα όπως αρμόζει σε ένα πρωταθλητή έκανε ο Sebastian Vettel που από την 15η θέση που εκίνησε, με σωστή στρατηγική, υπομονή και μεθοδικότητα τερμάτισε 4ος δίνοντας εντυπωσιακές μάχες.

Απογοήτευσε η Ferrari με την εμφάνισή της στη Βαρκελώνη αφού όπως φάνηκε οι αναβαθμίσεις που έφερε στην Ισπανία την πήγαν ένα μεγάλο βήμα πίσω. Ενώ ο Alonso διεκδικούσε βάθρο στους προηγούμενους αγώνες, εδώ τερμάτισαν και οι δύο 1 γύρο πίσω από τις Mercedes.