F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 30 Ιουλίου 2017

F1 - Gp Ουγγαρίας : Αγωνιώδης νίκη Vettel, 1-2 η Ferrari

Ο Sebastian Vettel άντεξε παρά το πρόβλημα που είχε, στην πίεση του Kimi Raikkonen και των Mercedes, νικώντας στο Ουγγρικό grand prix τη στιγμή που οι δύο Red Bull συγκρούστηκαν στην εκκίνηση.

f1 hellenic fan club - Gp Ουγγαρίας : Αγωνιώδης νίκη Vettel, 1-2 η Ferrari

Ο Vettel οδηγώντας για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με πρόβλημα στο τιμόνι τερμάτισε πρώτος και πήρε μεγάλη νίκη στο Hangaroring με 0,9 δευτερόλεπτα πιο πίσω να τον ακολουθεί ο Kimi Raikkonen στη δεύτερη θέση παίζοντας άριστα άμυνα για την Ferrari αν και ήταν ταχύτερος του Γερμανού.

Ήταν η τέταρτη φετινή νίκη για τον Γερμανό πιλότο της Ferrari, η 46η της καριέρας του στην F1 η οποία τον βοήθησε να ξεφύγει 14 βαθμούς από τον Lewis για το πρωτάθλημα οδηγών πριν τις καλοκαιρινές διακοπές.

Ο Lewis Hamilton κυνήγησε τις Ferrari  μετά από παραχώρηση της 3ης θέσης από τον Bottas όταν του το ζήτησε η ομάδα για να δοκιμάσει να περάσει τα «κόκκινα» μονοθέσια. Η προσπάθεια του Βρετανού δεν καρποφόρησε αφού οι Ferrari ήταν ταχύτερες και έτσι στον τελευταίο γύρο λίγο πριν τη γραμμή τερματισμού παραχώρησε πίσω τη θέση και το βάθρο στον Valtteri Bottas όπως είχε συμφωνηθεί πιο πριν, πρωτοφανές στη Formula 1.

Οι δύο Red Bull είχαν τη στιγμή του με τον Max Verstappen να πέφτει πάνω στον Daniel Ricciardo καταστρέφοντας τον αγώνα του Αυστραλού που εγκατέλειψε με σπασμένα ψυγεία και πίσω ελαστικό. Οι αγωνοδίκες εξέτασαν το συμβάν και τιμώρησαν τον Ολλανδό με 10 δευτερόλεπτα ποινή στα πιτ.