F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 19 Ιουνίου 2016

F1 - Gp Μπακού : Νίκη Rosberg επί του Vettel

Πρεμιέρα στο Μπακού για την Formula 1 και νίκη του Nico Rosberg στο φετινό Ευρωπαϊκό grand prix. Ο Sebastian Vettel ήταν δεύτερος για την Ferrari με τον Sergio Perez να συμπληρώνει το βάθρο.

f1 hellenic fan club -  Gp Μπακού : Νίκη Rosberg επί του Vettel

Άνετη νίκη είχε ο Nico Rosberg στο παρθενικό Gp επί εδάφους Αζερμπαϊτζάν που ήταν το Ευρωπαϊκό gp για φέτος στην Φόρμουλα Ένα. Ο Γερμανός πιλότος της Mercedes, κάτοχος της pol, είχε ένα εύκολο απόγευμα και εκμεταλλευόμενος το πλεονέκτημά του είχε μια άνετη νίκη γράφοντας ιστορία στο Μπακού.

Ο Sebastian Vettel έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση τερματίζοντας στη 2η θέση με τη Ferrari να έχει ανακάμψει από τα προβλήματα που είχε τις τελευταίες εβδομάδες. Ο Kimi Raikkonen ήταν 4ος αν και διεκδικούσε επάξια μια θέση στο βάθρο σε όλο τον αγώνα, τα ελαστικά του δεν άντεξαν μέχρι το τέλος, αν και με την ποινή 5 δευτερολέπτων που του επέβαλαν οι αγωνοδίκες για παραβίαση της γραμμής του pit lane, η τρίτη θέση ήταν χαμένη καθώς ο Perez ήταν πίσω του με διαφορά ένα έως τρία δευτερόλεπτα για τους τελευταίους γύρους.

Πάρτι στην Force India με τον Sergio Perez να παίρνει το δεύτερο βάθρο του φέτος. Ο Μεξικανός πιλότος είχε κερδίσει τη 2η θέση στις κατατακτήριες όμως εκίνησε 7ος μετά από την ποινή του για αλλαγή κιβωτίου. Τα ελαστικά του άντεξαν περισσότερο από αυτά του Raikkonen που ήταν μπροστά του και καθώς 'ηταν πιο φρέσκα κατά 8 γύρους, κατάφερε να τον προσπεράσει στον τελευταίο γύρο και να ανέβει ξεκάθαρα αυτός στο βάθρο.

Ο Πρωταθλητής Lewis Hamilton τερμάτισε στην 5η με μικρά προβλήματα στο μονοθέσιο της Mercedes. Ο Βρετανός είχε εκκινήσει 10ος μετά το ατύχημα που είχε στο Q3.