F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου 2018

F1 - Gp Ιταλίας : Ο Hamilton χάλασε το πάρτι της Ferrari

Σπουδαία νίκη του Lewis Hamilton στη Monza, στην 2η θέση ο Kimi Raikkonen με τον Bottas να συμπληρώνει το βάθρο στο 1-3 της Mercedes στην έδρα της Ferrari.

f1 hellenic fan club - Gp Ιταλίας : Ο Hamilton χάλασε το πάρτι της Ferrari

Αύξησε τη διαφορά του ο Hamilton στη μάχη του πρωταθλήματος από τον Vettel με μια σημαντική νίκη στο Ιταλικό grand prix εκμεταλλευόμενος το λάθος του Γερμανού στον πρώτο γύρο.

Η Ferrari είχε την pole με τον Kimi και τα δύο μονοθέσια έστριψαν πρώτα και καθαρά στην πρώτη στροφή, κάτι που δεν έγινε και στο 2ος σικέιν της πίστας με τον Vettel να ανοίγετε αριστερά απειλώντας τον προπορευόμενο Kimi με τον Lewis να αρπάζει την ευκαιρία και να τον προσπερνά από τα δεξιά.

Η προσπέραση αυτή ήταν μοιραία για τον Vettel καθώς είχε επαφή με τη Mercedes του Hamilton, ένα ωραίο τετ-α-κε και σπασμένη εμπρός αεροτομή καταστρέφοντας τον αγώνα του αφού έμεινε τελευταίος.

Ήταν σαφώς ένα τεράστιο λάθος του Vettel να κάνει κίνηση σε αυτό το σημείο δίνοντας πολύ χώρο στο Lewis που ήταν ακριβώς πίσω του. Θα μπορούσε να περιμένει καθώς δεν είχε πλεονέκτημα έναντι του Raikkonen.

Τα λάθη πληρώνονται έτσι είναι οι αγώνες, ειδικά για τον Γερμανό, σε αυτό το σημείο, με πολλούς βαθμούς διαφορά από τον Βρετανό της Mercedes για το τίτλο του πρωταθλητή οδηγών.

O Kimi Raikkonen διέσωσε επάξια τη Ferrari κρατώντας την πρωτοπορία μέχρι 45ο γύρο όπου και υπέκυψε στην πίεση του Hamilton που είχε πιο φρέσκια ελαστικά.

Ο Bottas τερμάτισε στην 4η θέση πίσω από τον Vertsappen ο οποίος δέχθηκε ποινή 5 δευτερολέπτων για τον γνωστό λόγο, έκανε διπλή κίνηση κλείνοντας με επαφή τον Bottas στην πρώτη στροφή  της πίστας όταν αυτός επιχείρησε να τον προσπεράσει.

Ο Max έχασε και την 4η θέση από τον Vettel που τερμάτισε πίσω του αλλά η ποινή του τον έριξε τελικά στην 5η θέση.

Άτυχος ο Ricciardo αν και με καινούριο κινητήρα, έσπασε και εγκατέλειψε στον 29ο γύρο. την ίδια κατάληξη είχε και ο Alonso πού πιο νωρίς στον 9ο γύρο.