F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2016

F1 - Gp Μεξικό : Νίκη Hamilton, θρίλερ για την 3η θέση

Ο Lewis Hamilton νίκησε στο Gp του Μεξικό μειώνοντας τη διαφορά από τον Rosberg που τερμάτισε 2ος. Θρίλερ για την 3η θέση με Verstappen, Vettel και Ricciardo, που κρίθηκε από ποινές τελικά.

f1 hellenic fan club -  Gp Μεξικό : Νίκη Hamilton, θρίλερ για την 3η θέση

Ο Hamilton νίκησε για πρώτη φορά στο Μεξικό και σημείωσε την 51η του νίκη στην Formula 1 ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Alain Prost που έχει 51 και ο μόνος που είναι μπροστά του είναι ο Michael Schumacher που έχει 91 νίκες. Ο Βρετανός με αυτή τη νίκη μείωσε τη διαφορά από τον Rosberg που ήταν 2ος στον σημερινό αγώνα, σε 19 βαθμούς στο κυνήγι του τίτλου.

Θρίλερ για την 3η θέση με τον Verstappen να τον κατεβάζουν οι αγωνοδίκες από το πόντιουμ και να ανεβάζουν τον Vettel που όμως τον τιμώρησαν τελικά και την 3η θέση θα πάρει ο Ricciardo τελικά.

Ο Verstappen έχασε την 3η θέση γιατι ενώ έχασε τον έλεγχο του μονοθεσίου του και βγήκε εκτός πίστας, έκοψε δρόμο στον 68ο γύρο στη στροφή 1 και 2, πήγε ευθεία και δεν παραχώρησε την θέση του στον Vettel που τον κυνηγούσε από κοντά. Παρόμοια κίνηση έκανε και ο Hamilton στην εκκίνηση με μπλοκάρισμα των τροχών του χωρίς περαιτέρω συνέχεια όμως. Η Red Bull έδωσε οδηγία στον Verstappen να δώσει τη θέση στον Vettel γιατί θα πάρει ποινή, οδηγία στην οποία όμως δεν υπάκουσε.

Ο Max κράτησε πίσω του μέχρι το τέλος τον Vettel ο οποίος απειλήθηκε από τον Ricciardo που τους είχε πλέον φτάσει, κίνηση που κατακρίθηκε έντονα από πολλούς στην F1 για προφανή παρεμπόδιση και όφελος από τον ομόσταυλό του Ricciardo.

O Vettel τελικά αν και ανέβηκε στο βάθρο, χάνει την 3η θέση αφού οι αγωνοδίκες εξέτασαν το συμβάν με τον Ricciardo, λίγο πιο μετά από αυτό με τον Verstappen, όταν στην προσπάθειά του ο Γερμανός να κρατήσει πίσω του τον Daniel, άλλαξε κατεύθυνση πάνω στα φρένα, παραλίγο να προκληθεί ατύχημα μεταξύ των δύο πιλότων κάτι που απαγορεύουν οι κανονισμοί και επέβαλαν ποινή 10 δευτερολέπτων στον Γερμανό που πέφτει τελικά στην 5η θέση.

Κρίμα για τον Vettel και την Ferrari που είχαν επιτέλους μια καλή παρουσία και μια πολύ καλή στρατηγική που έφερε αποτέλεσμα μετά από πολύ καιρό να έχει ένα άδοξο τέλος.

Η κίνηση του «μικρού» της Red Bull πάντως κατακρίθηκε από πάρα πολλούς για αντιαθλητική μέχρι αλητείας είπαν και έχει φέρει ένα χαμό στα πάντοκ.