F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 21 Απριλίου 2013

F1 : Gp Μπαχρέιν - Άπιαστος ο Vettel , Βάθρο deja vou με του 2012

Την 2η φετινή του νίκη πανηγύρισε ο Sebastian Vettel στο grand prix Formula1 του Μπαχρέιν. Μια καθολική επικράτηση του Γερμανού πιλότου της Red Bull στην πίστα του Sakhir που πήρε την πρωτοπορία από πολύ νωρίς και την κράτησε με άνεση μέχρι το τέλος του αγώνα. Πίσω του ο Kimi Raikkonen με ένα πιτ στοπ λιγότερο και με διαφορετική πάλι στρατηγική ανέβηκε στο 2ο σκαλί του βάθρου μετά από εκπληκτικό αγώνα αφού είχε εκκινήσει από την 9η θέση. Βάθρο και για τον Grosjean τον άλλο πιλότο της Lotus που με 3 πιτ στοπ πήρε την τρίτη θέση.

f1 hellenic fan club - vettel winner bahrain
Από τις καλλίτερες εμφανίσεις του έκανε ο Di Resta που κρατήθηκε ψηλά από την εκκίνηση κιόλας και κατάφερε να τερματίσει στην 4η θέση. Ο Lewis Hamilton στην 5η θέση μετά από επικές μάχες ειδικά με το Webber που τερμάτισε στην 7η θέση αφού έχασε την 6η από τον μαχητικό Perez.

8η θέση για τον Fernando Alonso που από τον 4ο γύρο είχε πρόβλημα στο DRS που έμεινε ανοικτό με αποτέλεσμα να κάνει δύο υποχρεωτικά πιτ στοπ σε διαδοχικούς γύρους χάνοντας πολύτιμο χρόνο χωρίς όμως θετικό αποτέλεσμα αφού σε όλο τον αγώνα είχε την πίσω πτέρυγα "κλειστή". Άτυχος και ο άλλος πιλότος της Ferrari ο Felipe Massa που με δύο κλαταρισμένα λάστιχα τερμάτισε από την 4η θέση στην 15η. Rosberg και Button συμπλήρωσαν την πρώτη 10δα.