F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Σάββατο 13 Μαΐου 2017

F1 - Gp Ισπανίας : Ο Hamilton στην Pole

Ο Lewis Hamilton πήρε την pole position στις κατατακτήριες δοκιμές για το Ισπανικό grand prix Formula 1. Στη δεύτερη θέση ο Sebastian Vettel με τον Valtteri Bottas και Kimi Raikkonen να συμπληρώνουν τις δύο πρώτες σειρές εκκίνησης στην Βαρκελώνη.

f1 hellenic fan club - Gp Ισπανίας : Ο Hamilton στην Pole

Μόλις 0,051 δευτερόλεπτα χωρίζουν την Mercedes από την Ferrari στις κατατακτήριες δοκιμές της Ισπανίας με τον Lewis Hamilton να νικά τον Sebastian Vettel στην μάχη για την pole. Ο χρόνος του Βρετανού άντεξε καθώς δεν βελτίωσε την επίδοσή του στην τελευταία του προσπάθεια αλλά άντεξε στην απειλή του Γερμανού που ήταν 2ος τελικά. Οι δύο έταιροι συναθλητές, Bottas και Raikkonen, ήταν και αυτοί αντίστοιχα στην 3η και 4η θέση εναλλάξ.

Ακολούθησαν οι δύο Red Bull με τους Verstappen και Ricciardo αντίστοιχα στην 5η και 6η θέση.

Εντυπωσιακή επίδοση για τοπικό ήρωα και 2 φορές παγκόσμιο πρωταθλητή στην F1,  Fernando Alonso που κατάφερε να βάλει την McLaren στην 7η θέση της αυριανής εκκίνησης.