F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Τρίτη 27 Δεκεμβρίου 2016

F1 - Τα ρεκόρ που έσπασαν φέτος και η σεζόν σε αριθμούς

Διαβάστε τα ρεκόρ που έσπασαν φέτος στην Formula 1 και δείτε σε αριθμούς τις καλύτερες επιδόσεις της χρονιάς που πέρασε.

⧫ Από που να αρχίσει κανείς, από ποιόν άλλο από τον Max Verstappen. Ο Ολλανδός έγινε ο πιο μικρός σε ηλικία πιλότος που κέρδισε αγώνα. Ήταν ο θρίαμβος στο Ισπανικό gp με τον Max να είναι σε ηλικία 18 ετών, 7 μηνών και 15 ημερών. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν του Vettel και ήταν 21 ετών, 2 μηνών και 11 ημερών όταν κέρδιζε στη Monza υπο βροχή το 2008.

⧫ Επίσης στον ίδιο αγώνα ο Max έγινε ο νεότερος οδηγός στην ιστορία που ηγήθηκε του αγώνα και που ανέβηκε σε βάθρο. Στο Βέλγιο ήταν ο νεότερος που εκίνησε από την πρώτη σειρά στο grid, ενώ στην Βραζιλία ήταν ο νεότερος που σημείωσε τον ταχύτερο γύρο σε αγώνα της F1. Μη ξεχνάμε ότι ήταν και ο πρώτος Ολλανδός που νικά σε gp στην F1.

⧫ Και ο Lewis Hamilton έσπασε κάποια ρεκόρ το 2016. Με τις 53 νίκες που σημείωσε είναι πλέον 2ος σε νίκες στον πίνακα των πιλότων, μπροστά από τον θρυλικό Alain Prost που έχει 51. Μόνο ο Michael Schumacher είναι μπροστά από τον Βρετανό, με το αξεπέραστο νούμερο των 91 νικών.

⧫ Με τις 104 πλέον παρουσίες του σε βάθρο μπήκε στο κλαμπ αυτών που έχουν πάνω από 100 και είναι λίγοι. Στην 3η θέση είναι ο Βρετανός, στην 2η ο Prost με 106 και στην 1η ο Schumacher με 155. Στην Αυστρία σημείωσε την 250η Βρετανική νίκη. Στο Σπα έγινε ο πρώτος πιλότος που κατάφερε να ανέβει στο βάθρο τρεις φορές εκκινώντας από την 20η θέση ή πιο πίσω. Στην Βραζιλία ήταν το 24ο διαφορετικό gp στην F1 που πήρε τρόπαιο, κάτι που έχει πετύχει μόνο αυτός.

⧫ Ο Hamilton τελείωσε τη σεζόν και με ένα αρνητικό ρεκόρ. Κανένας πιλότος στην ιστορία της F1 δεν έχει τελειώσει τη σεζόν με 10 νίκες και να μην πάρει αυτός τελικά τον τίτλο του πρωταθλητή.

⧫ Ο Jenson Button έχει και αυτός το ρεκόρ του φέτος, αφού έσπασε το φράγμα των 300 εκινήσεων στην F1. Άλλοι δύο το έχουν πετύχει αυτό, ο Schumacher με 306 (μια παραπάνω από τον Button) και ο Rubens Barrichello με 322.

⧫ Η Mercedes είχε φέτος 19 νίκες και αυτό αποτελεί ρεκόρ στην F1.  Το προηγούμενο ρεκόρ το είχαν σημειώσει και πάλι τα «ασημί βέλη» με 16 νίκες στις σεζόν 2014 και 2015.

Οι πιλότοι.
Ας δούμε τώρα ποιοι ήταν οι καλύτεροι φέτος και με τι επιδόσεις

Περισσότερες νίκες : 10 - Lewis Hamilton | 9 - Nico Rosberg | 1 - Max Verstappen και Daniel Ricciardo.

Περισσότερες pole : 12 - Lewis Hamilton | 8 - Nico Rosberg | 1 - Daniel Ricciardo.

Περισσότερα βάθρα : 17 - Lewis Hamilton | 16 - Nico Rosberg | 8 - Daniel Ricciardo | 7 - Max Verstappen, Sebastian Vettel | 4 - Kimi Raikkonen | 2 - Sergio Perez | 1 - Daniil Kvyat, Valtteri Bottas.

Περισσότερες πρώτες σειρές εκκίνησης : 20 - Nico Rosberg
| 15 - Lewis Hamilton | 4 - Daniel Ricciardo | 1 - Valtteri Bottas, Nico Hulkenberg, Max Verstappen.

Περισσότερες προσπεράσεις : 78 - Max Verstappen | 61 - Daniel Ricciardo | 56 - Sergio Perez | 52 - Fernando Alonso | 49 - Valtteri Bottas.

Συνολικά χλμ που διανύθηκαν : (όλοι οι πιλότοι μαζί) 123,536 χλμ που είναι ίσο με τρεις φορές την περίμετρο της γης.

Περισσότεροι συμπληρωμένοι γύροι : Daniel Ricciardo (1267) | Sergio Perez (1260) | Nico Rosberg (1202).

Λιγότεροι συμπληρωμένοι γύροι : Jolyon Palmer (961) | Daniil Kvyat (969) | Romain Grosjean (1030). Μόνο από πιλότους που συμμετείχαν σε όλο το πρωτάθλημα.

Και τώρα οι ομάδες :

⧫ Η Mercedes με τις 19 νίκες και τις 20 pole, έχει και 35 πρώτες σειρές εκκίνησης από 42 συνολικά (αποτελεί ποσοστό 83%). Η Red Bull είχε 5 φορές μονοθέσιο στην πρώτη γραμμή και η Force India 1 φορά.

⧫ Η Mercedes πέρασε την Red Bull στον πίνακα με τις all-time νίκες. Τα «ασημί βέλη» έχουν πλέον 64 νίκες, αν συνυπολογιστούν και αυτές της επιτυχημένης εποχής το 1950.

Περισσότερα βάθρα : 33 - Mercedes | 16 - Red Bull | 11 - Ferrari | 2 - Force India | 1 - Williams.

⧫ Η Williams ήταν η ομάδα με τα περισσότερα πιο γρήγορα πιτ-στοπ, 14 το σύνολο σε 21 αγώνες που είχε η φετινή σεζόν. Επίσης στο Μπακού ισοφάρισε τον ανεπίσημο χρόνο της Red Bull για το πιο γρήγορο πιτ-στοπ στα 1.92 δευτερόλεπτα.

⧫ Η Williams είναι η ομάδα με τα ταχύτερα μονοθέσια όσο αφορά την τελική ταχύτητά τους. Ο Valtteri Bottas στις μεγάλες ευθείες του Μεξικό σημείωσε την τελική στο κοντέρ των 372.5km/h

Και τώρα οι αγώνες-πίστες :

Gp Κίνας : νέο ρεκόρ με 178 προσπεράσεις σε ένα αγώνα. Ένα ρεκόρ όλων των εποχών που είχε η Βραζιλία από το 2012 με 112 προσπεράσεις.

Ο μεγαλύτερος σε διάρκεια αγώνας : Το Βραζιλιάνικο Gp με 3ώρες, 1 λεπτό και 01.335 δευτερόλεπτα.

Ο μικρότερος σε διάρκεια αγώνας : Το Ιταλικό Gp στην Μοντζα με 1ώρα 17λεπτά και 28.089 δευτερόλεπτα.

Πλήθος νικών από την pole : 13 αγώνες σε σύνολο 21.

➤ Η χαμηλότερη θέση εκκίνησης που έφερε τη νίκη ήταν η με τους Verstappen και Ricciardo στην Ισπανία και Μαλαισία αντίστοιχα.

Μεγαλύτερη διαφορά νικητή από τον 2ο : Ο Nico Rosberg επί του Vettel στο Gp Κίνας με διαφορά 37.776 δευτερόλεπτα.

Μικρότερη διαφορά νικητή από τον 2ο : Ο Hamilton επι του Rosberg στο Abu Dhabi με διαφορά 0.439 δευτερόλεπτα.

Περισσότερες εναλλαγές πρώτης θέσης : Οκτώ στο Gp της Ισπανίας.