F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 30 Ιουνίου 2013

F1 : Gp Βρετανίας - Νίκη του Rosberg - επεισοδιακός αγώνας

"Κι όμως γυρίζει" έτσι μπορεί να γυρίσει και ένα grand prix Formula 1, έτσι πήρε την 2η φετινή νίκη του ο Nico Rosberg και την πρώτη του στην πίστα του Silverstone, μετά από ένα επεισοδιακό αγώνα που ήρθαν τα πάνω κάτω. Οι Mark Webber και Fernando Alonso συμπλήρωσαν το βάθρο στη 2η και 3η θέση αντίστοιχα. Πρωταγωνιστές στο Βρετανικό αγώνα τα κλαταρίσματα των ελαστικών της Pirelli το ένα μετά το άλλο και η εγκατάλειψη του Vettel που οδηγούσε την κούρσα.

f1 hellenic fan club - rosberg winner
Ο Γερμανός πιλότος της Mercedes πήρε την 1η του νίκη στην Βρετανία οδηγώντας σωστά και σταθερά από την αρχή. Ο Webber ανεκαμψε μετα την κακή εκκίνηση που είχε αλλά και την επαφή που είχε με τον Grosjean που τον έριξε στη 15η θέση. Ο Alonso τερμάτισε τη Ferrari του στην 3η θέση εκμεταλλευόμενος και αυτός τα γεγονότα όπως και ο Massa που αν και παθών τερμάτισε από την τελευταία θέση μετά το κλαταρισμά του στην 6η με εκπληκτική προσπάθεια.

Συναρπαστικός και ανατρεπτικός αγώνας αρχής γενομένης στον 10ο γύρο με τα κλαταρίσματα του αριστερού πίσω ελαστικού στο μονοθέσιο του Hamilton , ο οποίος οδηγούσε την κούρσα.και στο ίδιο ελαστικό στη Ferrari του Felipe Massa ο οποίος μετά από εκπληκτική εκκίνηση κέρδισε 6 θέσεις και ανέβηκε στην 5η από την 11η, από τον πρώτο γύρο, τη στιγμή που διεκδικούσε την 3η θέση καταστρέφοντας τον αγώνα του. Το ίδιο έπαθε και ο Jean-Eric Vergne με αποτέλεσμα την είσοδο του αυτοκινήτου ασφαλείας και το ανακάτεμα της τράπουλας.

Ο μεγάλος άτυχος παρά τα όλα ανάποδα, ήταν ο Sebastian Vettel ο οποίος οδηγούσε τον αγώνα σε όλη τη διαρκειά του, εγκατέλειψε από κιβώτιο στον 42ο γύρο.