F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2018

F1 - Gp Μεξικό : Νίκη Verstappen - 5ο τίτλο ο Hamilton

Ο Max Verstappen πήρε την νίκη στο grand prix του Μεξικό και ο Lewis Hamilton εξασφάλισε και μαθηματικά τον 5ο πρωτάθλημα  στην Formula 1. Στην 2η και 3η θέση για την Ferrari οι Vettel και Raikkonen αντίστοιχα.

f1 hellenic fan club - Gp Μεξικό : Νίκη Verstappen - 5ο τίτλο ο Hamilton

Ο αγώνας ξεκίνησε ομαλά χωρίς παρατράγουδα με τον Ricciardo να κάνει κακή εκκίνηση και να μένει στην 3η θέση. Ο Max πήρε την πρωτοπορία και χωρίς δυσκολία πήρε την καρό σημαία επαναλαμβάνοντας το περσινό σκηνικό στο Μεξικό.

Ο Daniel Ricciardo για άλλη μια φορά έμεινε από αστοχία και ήταν εμφανώς εκνευρισμένος δηλώνοντας ότι το μονοθέσιό του είναι καταραμένο.

Με πολύ καλή στρατηγική η Ferrari έκανε το 2-3 με τον Vettel στην 2η και τον Raikkonen στην 3η.

Ο Hamilton τερμάτισε εκτός βάθρου στην 4η θέση μια θέση που μιας και ο Vettel δεν κέρδισε τον αγώνα του εξασφάλισε τον 5ο του τίτλο στην Formula 1, βάζοντάς τον σε ένα κλειστό κλαμπ με πιλότους που έχουν αντίστοιχο αριθμό πρωταθλημάτων που δεν είναι άλλοι από τον Juan Manuel Fangio (5) και τον Michael Schumacher(7).

Το εντυπωσιακό του αγώνα ήταν η διαφορά 1ου και 4ου πιλότου, o Hamilton δηλαδή για λίγα δευτερόλεπτα δεν «έφαγε» γύρο από τον νικητή του αγώνα τον Verstappen .

Άτυχος ήταν και Sergio Perez που στον αγώνα της πατρίδας του δεν κατάφερε να τερματίσει