F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 26 Νοεμβρίου 2017

F1 - Gp Άμπου Ντάμπι : Φινάλε με νίκη Bottas

Ο Valtteri Bottas πήρε την τελευταία καρό σημαία της σεζόν στην Formula 1, νικώντας τον Lewis Hamilton στο grand prix του Abu Dhabi. Το βάθρο συμπλήρωσε για την Ferrari ο Sebastian Vettel.

f1 hellenic fan club - Gp Άμπου Ντάμπι : Φινάλε με νίκη Bottas

Την τρίτη νίκη της καριέρας του σημείωσε ο Valtteri Bottas στον τελευταίο φετινό αγώνα, στο Yas Marina. Ο Φιλανδός πιλότος της Mercedes εκίνησε πρώτος και έμεινε εκεί σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο Lewis Hamilton τερμάτισε δεύτερος χωρίς να απειληθεί ποτέ από τη Ferrari του Sebastian Vettel ο οποίος έκανε μια ήρεμη "βόλτα" σήμερα. Ο Γερμανός κατέκτησε την 2η θέση στη γενική κατάταξη στο πρωτάθλημα οδηγών.

Ο Kimi Raikkonen ήταν στην 4η θέση αφού τελικά ο Max Verstappen δεν είχε τη δυναμική για να περάσει τη Ferrari του Φιλανδού.

Τελευταίο Gp για τον Felipe Massa μετά από 16 χρόνια καριέρας, ο Βραζιλιάνος πιλότος αποχαιρέτησε την F1 αξιοπρεπέστατα μέσα στη βαθμολογούμενη 10καδα και με τα απαραίτητα "ντόνατς" μετά το πέσιμο της καρό σημαίας. "Ευχαριστούμε Φελίπε".

Οι άτυχοι στο φινάλε της σεζόν ήταν οι Ricciardo που έμεινε από βλάβη στα υδραυλικά της Red Bull και ο Carlo Sainz που βγήκε από τα πιτ με τον εμπρός τροχό να μην έχει βιδωθεί το μπουλόνι, τραγικό λάθος των μηχανικών της Renault.