F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 28 Ιουλίου 2013

F1 : Gp Ουγγαρίας - Ο Lewis Hamilton νικητής του Hungaroring

Την πρώτη του νίκη με τα χρώματα της Mercedes πήρε ο Lewis Hamilton στο Grand prix Formula 1 στην Ουγγαρία. Ο Βρετανός πιλότος διατήρησε το πλεονέκτημα που είχε από χθες κατακτώντας την pole position, μέχρι και την καρό σημαία σήμερα με πολύ καλό ρυθμό χωρίς να αφήσει περιθώρια στους υπόλοιπους. Την 2η θέση στο βάθρο πήρε ο Kimi Raikkonen με στρατηγική ενός πιτ στοπ λιγότερο. Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Sebastian Vettel ο οποίος έδωσε μεγάλη μάχη στους τελευταίου 10 γύρους αλλά δεν ήταν εύκολο να περάσει τον Icemann.

f1 hellenic fan club - hamilton wins hungarian gp

Εκπληκτικός αγώνας από τον Mark Webber ο οποίος αν και εκκίνησε από την 10η θέση τερμάτισε στην 4η τελικά. Στην 5η θέση την οποία και εκκίνησε είδε τη σημαία τερματισμού ο Ισπανός πιλότος της Ferrari ο Fernando Alonso.

Την 6η θέση τελικά πήρε ο Romain Grosjean που αν και διεκδικούσε την πρώτη θέση στο βάθρο, όντας πολύ γρήγορος όλο το 3ημερο, η λάθος στρατηγική από την Lotus αλλά και μια ποινή drive through απο τα πιτ, ήταν αρκετά να του καταστρέψουν τον αγώνα.

Οι Button, Massa, Perz και ο Maldonado είναι οι πιλότοι που τερμάτισαν το Ουγγρικό grand prix μέσα στη βαθμολογούμενη δεκάδα.

Μεγάλος άτυχος ο Nico Rosberg που εγκατέλειψε στον 64ο γύρο όταν το μονοθέσιο του παρέδωσε πνεύμα..