F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 26 Μαΐου 2013

F1 - Gp Monaco : "τα πήρε όλα και..." τη νίκη ο Rosberg

Ο μεγάλος νικητής του 71ου grand prix Formula 1 στο Μονακό είναι ο Nico Rosberg ο οποίος με αυτόν τον τρόπο επιβεβαίωσε την υπεροχή του καθ' όλη τη διάρκεια του τριημέρου. Εκμεταλλευόμενος την πολ ποζίσιον κράτησε την πρώτη θέση μέχρι τέλους και πήρε την 1η του φετινή νίκη και 2η στην καριέρα του, την οποία και πανηγύρισε δεόντως. Στο 2ο και 3ο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι δύο πιλότοι της Red Bull, SebastianVettel και Mark Webber αντίστοιχα.

f1 hellenic fan club - rosberg winner monaco 2013
Αρκετά επεισοδιακός ο αγώνας στο Πριγκιπάτο με το αυτοκίνητο ασφαλείας να κάνει συχνά την εμφάνισή του αλλά και με την κόκκινη σημαία να διακόπτει προσωρινά τον αγώνα στον 46ο γύρο μετά από ατύχημα του Bianchi με τον Maldonado.

Την τέταρτη θέση πήρε ο Hamilton με την άλλη Mercedes ενώ την 5η πήρε ο Sutil με την Force Ιndia ο οποίος είχε ένα εντυπωσιακό αγώνα. Μια θέση πιο πίσω ο Fernando Alonso για τη Ferrari ο οποίος δεν ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, εκμεταλλευόμενος την εγκατάλειψη του Sergio Perez από την επαφή του με τον  Kimi Raikkonen και το πιτ στοπ του δεύτερου στους τελευταίους γύρους, διατήρησε τη θέση που είχε στην εκκίνηση σε αντίθεση με τον άλλο οδηγό της Scuderia τον Felipe Massa που έκανε δεύτερη φορά το ίδιο λάθος και διέλυσε στις μπαριέρες την F138 στον 30ο γύρο στη ευθεία εκκίνησης τερματισμού όπως είχε κάνει και στα δοκιμαστικά του Σαββάτου (FP3).

Jean-Eric Vergne, Jenson Button, Paul di Resta και ο Kimi Raikkonen, ο οποίος κατάφερε στον τελευταίο γύρο να πάρει τον 1 βαθμό, συμπλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.

Επόμενος αγώνας είναι το Grand Prix στον Καναδά το 3ήμερο 7-9 Ιουνίου.