F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 12 Μαΐου 2013

F1 - Gp Ισπανίας : "Grande Squadra" ... Alonso θρίαμβος

Σπουδαία νίκη εντός έδρας για τον Fernando Alonso και την κυριαρχία της Ferrari, που με την τρίτη θέση στο βάθρο του Felipe Massa έκανε το 1-3 στο Ισπανικό grand prix Formula1. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ο εντυπωσιακός με τη Lotus, για άλλη μια φορά, Kimi Raikkonen.

f1 hellenic fan club - alonso winner spain 2013
Τρέλα επικρατεί στην Βαρκελώνη με τον Alonso να παίρνει την 2η φετινή του νίκη, αλλά και τη 2η στην πίστα της Καταλονίας. Ο Ισπανός αν και εκκίνησε από την 5η θέση ήταν πολύ δυνατός και με επιτυχημένη στρατηγική τεσσάρων πιτ στοπ κυριάρχησε στον αγώνα. Ο Felipe Massa ανέβηκε στο βάθρο έκανε έναν εξαιρετικό αγώνα κερδίζοντας έξι θέσεις κατά τη διάρκεια του αφού ξεκίνησε από την 9η θέση μετά την ποινή τριών θέσεων που του είχε επιβληθεί.

Για άλλη μια φορά απέδειξε πόσο ανταγωνιστικός οδηγός είναι ο Kimi Raikkonen τερματίζοντας στην 2η θέση ανάμεσα στις δύο Ferrari με στρατηγική τριών πιτ στοπ και εξαιρετική διαχείριση ελαστικών.

Στην 4η θέση διατηρώντας την πρωτοπορία στους βαθμούς τερμάτισε ο Sebastian Vettel ακολουθώντας στρατηγική τεσσάρων πιτ στοπ ενώ μία θέση πιο πίσω ήταν ο ομόσταυλός του στην Red Bull, Mark Webber.

Απογοητευτική εμφάνιση έκαναν οι δύο Mercedes αφού οι Nico Rosberg  δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την pol position που είχε αλλά ούτε και ο Lewis Hamilton την δεύτερη θέση εκκίνησης, έτσι τερμάτισαν στην 6η και 12η θέση αντίστοιχα. Di Resta, Button, Perez, Ricciardo συμπλήρωσαν την πρώτη 10άδα.

Το επόμενο ραντεβού είναι για τις 26 Μαΐου και στο grand prix του Μονακό.