F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 17 Μαρτίου 2013

F1 - Ο Kimi Raikkonen ο μεγάλος νικητής στο GP Αυστραλίας

Βάθρο πρωταθλητών στη Αυστραλία σε έναν πραγματικά συγκλονιστικό αγώνα με μεγάλο νικητή τον Kimi Raikkonen με τη Lotus.

Στον πρώτο αγώνα για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Formula 1 ο Φιλανδός με πολύ καλή οδήγηση αλλά με ένα πιτ στοπ λιγότερο πήρε τη νίκη στο Albert Park. Ο πολύ δυνατός Fernando Alonso κατέκτησε τη 2η θέση για την Ferrari αφήνοντας τον κυρίαρχο του τριημέρου Sebastian Vettel στη τρίτη θέση με μια πολύ καλή εμφάνιση.

Ο Felipe Massa πήρε την 4η θέση οδηγώντας συνέχεια με του πρωτοπόρους δίνοντας ένα ισχυρό μήνυμα στους υπόλοιπους για τη δυναμική της Ferrari. Για την πρώτη 10δα ακολουθούν οι Lewis Hamilton, Mark Webber, Adrian Sutil, Paul di Resta, Jenson Button και Romain Grosjean.