F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2012

F1 - Austin USA Gp : Ο Hamilton νικητής - ο τελικός στη Βραζιλία

Αυτός κι αν ήταν αγώνας Formula 1, με μάχες από την αρχή μέχρι το τέλος και τελικά το μεγάλο νικητή τον Lewis Hamilton. Ο καταπληκτικός Βρετανός έφερε τη McLaren του στην πρώτη θέση του του 1ου Grand Prix στην πίστα του Austin "Circuit Of The Americas" κάνοντας ένα φοβερό αγώνα νικώντας τον Sebastien Vettel με την RedBull που αν και είχε την πρωτοπορία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δεν άντεξε στην πίεση του Βρετανού πιλότου και αρκέστηκε στη 2η θέση. Ο Fernando Alonso ο μεγάλος ευνοημένος συμπλήρωσε την 3η θέση στο βάθρο μετά από μια πολύ καλή εκκίνηση από τη "καθαρή" θέση που του χάρισε ο ομοσταυλός του Massa, είχε ένα πολύ σταθερό και αθόρυβο αγώνα έχοντας μονο13 βαθμούς διαφορά απο τον πρωτοπόρο στο πρωτάθλημα Vettel. Πρωταθλήτρια στου κατασκευαστές αναδείχθηκε η Red Bull.

Απίστευτο αγώνα έκανε και ο Felipe Massa εκκινώντας από την 11η θέση, μετά την "τιμωρία - παραχώρηση θέσης στον Alonso" πετούσε πραγματικά και κατάφερε να τερματίσει τη Ferrari του στην 4η θέση. O Button με τρομερή διαχείριση ελαστικών πήρε την 5η θέση μπροστά από τον Raikkonen, Grosjean, Hulkenberg, Maldonado και Senna οι οποίοι συμπλήρωσαν την 1η 10δα. Ο άτυχος της ημέρας ήταν ο Mark Webber που εγκατέλειψε από εναλλάκτη.

Επόμενος αγώνας-τελικός, στο  Interlagos της Βραζιλίας το ερχόμενο Σαββατοκύριακο.