F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2012

F1 - Gp Βραζιλίας : Τίτλοι τέλους - πρωταθλητής ο Vettel 3η φορά

Τίτλοι τέλους για το 2012 στο Grand Prix Βραζιλίας με τον Sebastian Vettel να παίρνει το πρωτάθλημα οδηγών και τον Jenson Button την καρό σημαία. Ο Γερμανός πιλότος της RedBull είναι ο νεότερος στη ιστορία της Formula 1 που το καταφέρνει αυτό για 3η συνεχόμενη φορά μάλιστα. Μετά από ένα επεισοδιακό αγώνα λόγο βροχής στην πίστα του Interlagos τερμάτισε στην 6η θέση η οποία του εξασφάλισε διαφορά τριών βαθμών από τον έτερο διεκδικητή του τίτλου Fernando Alonso που αν και τερμάτισε στην 2η θέση δεν ήταν αρκετό να του δώσει τον τίτλο. Την 3η θέση πήρε ο Felipe Massa μετά από φοβερό αγώνα και αποθεώθηκε στο βάθρο από τους συμπατριώτες του. Ο άτυχος της ημέρας ήταν ο Lewis Hamilton που εγκατέλειψε μετά από σύγκρουση με τον Nico Hulkenberg σε μονομαχία για την πρωτοπορία.

f1 hellenic fan club - Brazilian gp podium 2012

Mark Webber, Nico Hulkenberg, Sebastian Vettel, Michael Schumacher, Jean-Eric Vergne, Kamui Kobayashi και Kimi Raikkonen σημπλήρωσαν την πρώτη 10δα.

Για τον 7 φορές παγκόσμιο πρωταθλητή, πολυνίκη και άσο του μηχανοκίνητου αθλητισμού Michael Schumcher ήταν το τελευταίο grand prix της καριέρας του στη Formula1.