F1 Hellenic Fan Club - Racing - F1 Travel - Enjoy - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Κυριακή 22 Ιουλίου 2012

F1 - Hockenheim : Νίκη του ο Alonso στο Γερμανικό GP

Άπιαστος και πολύ δυνατός ο Fernando Alonso εκίνησε πρώτος και τερμάτισε στην ίδια θέση στο grand prix του Hockenheim σημειώνοντας την 3η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα Formula 1. Αυτή ήταν η 30η νίκη του στη Formula 1, ενώ και η Scuderia Ferrari συμπλήρωσε 219 πρώτες θέσεις σε βάθρο στην χρυσή ιστορία της. Στην δεύτερη θέση στον αγώνα τερμάτισε ο Vettel αφήνοντας τον πολύ καλό σήμερα Button στην τρίτη θέση. Όμως...

f1 hellenic fan club - Fernando Alonso  Hockenheim

Μετά το τέλος του αγώνα όμως ο Γεραμανός χάσει την θέση του μετά από ποινή 20" που θα του δώσουν οι αγωνοδίκες για αντικανονικό προσπέρασμα στου τελευταίους γύρους επί του Βρετανού, διότι το προσπέρασμα έγινε εκτός ορίων πίστας, με αποτέλεσμα να πάρει την 5η θέση τελικά. Έτσι στην δεύτερη ανέβηκε ο Button και στην τρίτη ο Raikkonen  όπως και ο Kobayashi στην τέταρτη.